اطلاعیه
بسته ویژه راهیان نور
کیف ویژه راهیان نور ( طرح لباس خاکی)

جديدترين محصولات
منو اصلي
خبرنامه
جهت عضويت درسيستم اطلاع رساني سايت ايميل خود را وارد كنيد.
پس از ارسال، ایمیلی براي شما فرستاده می شود ، که شما باید روی لینکی که در ایمیل هست کلیک کنید تا عضویت شما تایید گردد .
خاكريز

رفته بودیم جنازه شهدا را بکشیم عقب. از موانع که گذشتیم رسیدیم به اولین شهید.

حاج مهدی گفت : «این رو ول کنید، بریم جلوتر.»

 چند تا از شهدا را برگرداندیم عقب که دشمن متوجه شد و شروع کرد به تیراندازی.

 مجبور شدیم برگردیم عقب.

 بعدا فهمیدیم آن جنازه اول برادر حاج مهدی بوده.

توصيه مي شود ...

غرب شناسی غرب شناسی


۱ جلد كتاب
۷۰,۰۰۰ ريال
پديد آورنده : دکتر موسی نجفی
انتشارات : نشر آرما
[ بازديد : ۲۹۹۲ بار ]

کتاب «غرب شناسی» شامل ده مقاله از رضا داوری اردکانی، کریم مجتهدی، اصغر طاهرزاده، موسی نجفی، محمد مددپور و سید مرتضی آوینی است که در آن به مباحث پیرامون غرب پرداخته شده است.
مباحث «غرب شناسی» چند سالی است که مورد توجه گروه های علمی ایران قرار گرفته است. «غرب شناسی» را به دو صورت می توان دنبال کرد. در حالت اول می توان مکاتب، فلسفه ها و ایدئولوژی های غربی را مورد بررسی قرار داد و در حالت دوم خود «غرب» به عن.ان یک کل واحد مورد بررسی قرار می گیرد. حالت بررسی اول بیشتر به شناخت «ایسم»ها می پردازد و در حالت دوم بیشتر به «مباحث تمدنی غرب» پرداخته می شود.

کتاب پیش رو به رویکرد دوم اشاره دارد و غرب را به عنان یک تمدن و یک کلیتی که امروزه ما با آن مواجه هستیم، در نظر گرفته، پیرامون آن بحث می کند. گاهی اوقات «غرب شناسی» پیش نیازی است که در مواقع «تهاجم فرهنگی» و برخورد یک فرهنگ بیگانه با فرهنگ خودی مورد توجه قرار می گیرد و گاه پیش نیاز فهم روانی است که رویارویی ما با تمدن غرب همه جانبه شده و تمامی ابعاد زندگی را در بر گرفته است.

دو مقاله اول از شهید سید مرتضی آوینی با نام های «بهشت زمینی» و «آخرین رنج دوران» به بیان صورت مسئله می پردازد و وضعیت فعلی بشر را ترسیم می نماید. در این دو نوشتار، آوینی با دیدی نقادانه در مورد تمدن غرب و پایان آن سخن می گوید. مقاله سوم و چهارم در مورد شناخت «غرب» در آثار و اندیشه های فیلسوف معاصر، دکتر رضا داوری اردکانی است. داوری در این دو مقاله بیان می کند که منظور ما از «غرب» چیست. مراد ما غرب جغرافیایی نیست بلکه آن جوهری است که با آموزش، اقتصاد، سینما، ادبیات، معماری و رسانه غربی نسبت دارد.

پس از شناخت غرب، پرسش از غرب صورت می گیرد و در مقالات پنجم و ششم، مرحوم دکتر مددپور و دکتر موسی نجفی، کلیت غرب را مورد پرسش قرار می دهند. مددپور با پیش کشیدن مبحث «نیست انگاری» از چالش اساسی غرب صحبت می کند و نجفی با مطرح کردن بحث بیداری اسلامی، گام اول این مسیر را پرسش از جوهر غرب می داند.

در ادامه مقاله «از غرب زدگی تا غرب شناسی» از کریم مجتهدی، نحوه ورود غرب به ایران مورد واکاویی قرار می گیرد و داوری در مقاله «صد سال سرگردانی در راه تجدد و تجددمابی» تاکید می کند که تکلیف خود را با تجدد روشن نکرده ایم.

در مقاله نهم، طاهرزاده نگاهی به عبور از مدرنیته دارد و پیش از ارائه راهکارها از ضرورت «خودآگاهی» صحبت می کند. در مقاله پایانی نیز شهید آوینی از لزوم یک انقلاب جهانی علیه تمدن مدرن سخن می گوید و انقلاب اسلامی ایران را آغازی بر یک پایان می داند که در نهایت با ظهور حضرت مهدی(عج) دوران شکوفایی فطرت توحیدی انسان آغاز می شود.

از ویژگی های کتاب، ارائه مقاله پیشنهادی در پایان هر مقاله به منظور فهم بیشتر موضوع است.

غرب شناسی از مجموعه کتاب های «و انتم الاعلون» است که به همت بنیاد فرهنگی تاریخی خانه مشروطه اصفهان نگاشته شده است
.

امتياز :