اطلاعیه
بسته ویژه راهیان نور
کیف ویژه راهیان نور ( طرح لباس خاکی)

جديدترين محصولات
منو اصلي
خبرنامه
جهت عضويت درسيستم اطلاع رساني سايت ايميل خود را وارد كنيد.
پس از ارسال، ایمیلی براي شما فرستاده می شود ، که شما باید روی لینکی که در ایمیل هست کلیک کنید تا عضویت شما تایید گردد .
خاكريز

رفته بودیم جنازه شهدا را بکشیم عقب. از موانع که گذشتیم رسیدیم به اولین شهید.

حاج مهدی گفت : «این رو ول کنید، بریم جلوتر.»

 چند تا از شهدا را برگرداندیم عقب که دشمن متوجه شد و شروع کرد به تیراندازی.

 مجبور شدیم برگردیم عقب.

 بعدا فهمیدیم آن جنازه اول برادر حاج مهدی بوده.

توصيه مي شود ...

میراث معنوی میراث معنوی


۱ جلد كتاب
۱۸۰,۰۰۰ ريال
۱۶۰,۰۰۰ ريال
[ بازديد : ۵۳۹۲ بار ]

کتاب میراث معنوی

(نگرشی بر باورها، رفتار و اهداف شهدای شهرستان تربت جام)

زندگی به سبک شهدا، بسیار سخت و آسان است. از طرفی نباید وقتی از شهدا سخن به میان می­آوریم، آنقدر فضا را اسطوره­ای و حماسی کنیم که دستیابی به آن غیر ممکن باشد و از طرفی دیگر نباید از معنویت حاکم بر جبهه غفلت کرد. زمزمه­ی دعاها و نیایش­ها و طنین دلربای آیات نورانی قرآن، اظهار ارادت به حضرت زهراO$Pو حضرات معصومینO%Pو مهدی باوری و اخلاقیات حاکم بر جبهه حتی مقابل اسرا و زخمی­های دشمن، و از همه مهمتر ولایت پذیری شهدا مسائلی نیستند که بتوان از کنار آنها به راحتی گذشت.

بنابراین در این اثر سعی بر آن شده که با ادبیاتی بسیار ساده و بی­تکلف همراه با قافله­ی شهدا، به ذکر همین مسائل بپردازم که اگر به دامان قرآن و اهل بیت متمسک و متخلّق به اخلاق الله شدیم، ما هم کسانی مانند آن عزیزان خواهیم شد و انشاءالله به توفیق شهادت که زیباترین عروج­هاست، نائل خواهیم گشت.

کتاب دارای ده بخش و یک ضمیمه و چیدمان شهدا هم براساس سال شهادت می­باشد.

فصل اول، شهدای پیروزی انقلاب اسلامی

فصل دوم شهدای سال اول دفاع مقدس

فصل سوم، شهدای سال دوم دفاع مقدس

تا فصل نهم که شهدای سال هشتم دفاع مقدس و فصل آخر و دهم که به شهدای بعد از دفاع مقدس پرداخته­ایم.

اما علیرغم تلاش­های صورت گرفته متاسفانه موفق نشدیم برای تعدادی از شهدای گرانقدر اطلاعاتی جمع آوری کنیم، بنابراین در ضمیمه کتاب را به عکس و نام آن عزیزان مزین کردیم و انشاء الله با کمک خانواده­ها و همرزمان آن بزرگواران در چاپ­های بعدی مفصل­تر به آن عزیزان خواهیم پرداخت.

در هر فصل جریان شناسی آن سال دفاع مقدس به طور اجمالی در مقدمه و در ذیل بعضی از شهدا هم ذکر شده است تا علاوه بر آشنایی با شهدای عزیز بدانیم آن عزیزان در چه عملیاتی حضور داشتند و آن عملیات چه نقشی در پیروزی اسلام در عرصه داخلی و بین­المللی داشته تا شاید از این طریق به ذره­ای از عظمت آن عزیزان و کار بزرگی که انجام دادند پی ببریم.

همچنین در اثنای هر فصل به یکی از مبانی اعتقادی که شهدا به آن متمسک بودند و به آن رنگ و بو گرفته بودند، پرداختیم.

بحث شهید و شهادت از دیدگاه آیات و روایات، زیارت، دعا و نیایش، عاشورا و مقاومت، فضایل اخلاقی، غدیر، فرازهایی از خطبه فدکیه که حضرت زهرا(سلام الله علیها)در آن به فلسفه عبادات و احکام پرداختند،

پیام پر محتوای امام در پذیرش قطعنامه که این پیام در همه عرصه­ها راه گشاست و در فصل آخر هم به موضوع مهم مهدویت پرداخته­ایم.

دیگر ویژگی­های کتاب:

- رعایت اختصار و روانی در متن نگارش شده به طوری که خسته کننده نباشد و همه فهم باشد؛

- عدم نگارش مطالب تکراری (بدنیا آمد، خانواده مستضعف، ترک تحصیل و ... حتی در اعتقادیات)؛

- عدم نگارش مطالب بی محتوا و توصیفی صرف؛

- انتقال یک نکته­ی اخلاقی یا اعتقادی در قالب آیه یا حدیث یا کلام بزرگان در هر یک از صفحات (هر صفحه یک شهید) و نوشتن خاطره، وصیت نامه یا زندگینامه مرتبط با آن نکته طوری که یک نوع کتاب اخلاق عملی به سبک زندگی شهدایی استو قابل الگوبرداری به خصوص برای نسل جوان؛

- با توجه به وجود شهدای اهل سنت، در صفحاتی که متعلق به آنان بود، از منابع حدیثی اهل سنت مرتبط با بحث (عاشورا، مهدویت و ... ) استفاده شد.

- آموزش موارد مهارتی که در حال حاضر مورد غفلت واقع شده مانند نوشتن.

- فرهنگ­سازی اصلاح برخی اصلاحات مانند حجةالبلاغ به جای حجةالوداع جهت انتقال بار معنایی، یا بعضی از فرمایشات حضرت امام یا مقام معظم رهبری مانند تعبیر تنگه علیمردانی به جای تنگه چزابه و بسیاری دیگر از این موارد.

- افزایش اطلاعات عمومی مرتبط با دفاع مقدس با ذکر بعضی از وقایع مهم و عملیات­های بزرگ دوران جنگ بنا به ارتباط آن واقعه با آن شهید (مثلاً شهادت یا حضور شهید در آن عملیات)؛

- استفاده و مشاوره از کارشناسان در زمینه­های ادبیات و علمای بزرگوار به ویژه حضرت حجةالاسلام و المسلمین استاد سید حسین مومنی که لطف کردند و ضمن مطالعه کتاب و بیان تذکرات لازم، مقدمه­ای پر مغز نگارش فرمودند؛

و دیگر موارد.

(توضیحاتی تصویری در رابطه با کتاب در سایت جامروز بخش چندرسانه ای موجود است. www.jamerooz.ir/film)

امتياز :